Aranżacja ogrodu – podkłady kolejowe – czy warto?

Aranżacje wokół domu gru 26, 2016 No Comments

Używanie w ogrodach starych podkładów kolejowych ma swoje uzasadnienie – bo do czego innego mają się nadać? A palenie nimi w piecu może być niewskazane i niebezpieczne. Istnieje przy tym spora grupa osób mocno przeciwnych wykorzystywania tych „odpadków” w ogrodnictwie. Przyjrzymy się głosom za i głosom przeciw.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim są to odpowiednio przygotowane drewniane bele, przystosowane do dużych obciążeń mechanicznych, a przy tym odpornych na uszkodzenia i czynniki biologiczne (dzięki zastosowanej chemii i impregnatom). Mogą być również użyte do przygotowania drewnianych krawężników, alejek, jako kostka drewniana i nie tylko. Można z nich także tworzyć drewniane tarasy, parawany – z tego względu są bardzo chętnie wykorzystywane przez ogrodników amatorów oraz firmy ogrodnicze.

Dlaczego ogrody nie są dobrym miejscem dla podkładów kolejowych?

Obok zwolenników wykorzystywania podkładów kolejowych w przydomowych ogrodach jest również bardzo dużo przeciwników ich rozwiązania. Jakie zatem czynniki wpływają na to, aby nie wykorzystywać ich w ogrodach?

  • są nasączane różnymi substancjami (głównie olejem kreozotowym), które powodują, że te są odporne na działanie czynników biologicznych i atmosferycznych. Substancje te są rakotwórcze
  • substancje, którymi impregnowane jest drewno mogą podrażniać skórę lub działać uczulająco
  • z racji szkodliwości należy je używać z dala od dzieci oraz miejsc, gdzie uprawiamy warzywa oraz owoce
  • belki te bardzo często brudzą odzież

Wydaje się, że głównym czynnikiem przemawiającym za nieużywaniem podkładów torowych są względy zdrowotne. Przy przeglądaniu ofert kupna podkładów nie znajduje się informacji o użytych na nich substancji chemicznych. Czy zatem chcecie, aby wasze dzieci bawiąc się w ogrodzie miały styczność z niebezpiecznymi substancjami? To pytanie raczej retoryczne.

Przy aranżacji ogrodów można wykorzystać inne rozwiązania, które będą mniej szkodliwe, a z pewnością mogą dać lepszy efekt. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wykorzystywaną chemię, przeznaczoną do impregnacji, która powinna być nieszkodliwa dla środowiska.

artysta_Proj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *