Czy aranżacja wnętrz to wciąż sztuka?

Aranżacje i projekty wnętrz Kwi 26, 2016 No Comments

Mówi się, że sztuka powinna wywoływać odpowiednie uczucia u odbiorcy. Rozwijać wyobraźnie, poszerzać horyzonty, sprawiać pewne wrażenie. Śledząc niektóre trendy w projektowaniu wnętrz zauważa się, że wnętrze to nie nie tylko to co widzimy i środowisko, w którym żyjemy, ale również pewne wrażenia estetyczne. Czym zatem jest współczesna aranżacja wnętrz?

Czym jest sztuka we wnętrzach?

Sztuka jest charakterystyczną metodą ekspresji, gdyż odnosi się bezpośrednio do zmysłów odbiorcy. Wywołując odpowiednie uczucia, myśli, które mają wywołać konkretne reakcje. Sztuka ma poszerzać nasze umysły, sposób odbioru, nawet szokować – nie może jednak odbiegać od głównego swojego założenia – sztuka, czyli charakterystyczny sposób działalności człowieka – ma wywoływać przede wszystkim wrażenia estetyki.

Znając definicję sztuki oraz tego co się z nią wiąże możemy z łatwością zauważyć, że również wnętrza mogą być dziełem sztuki. Widać to szczególnie we wnętrzach dawnych pałaców, gdzie wszystko zazwyczaj jest urządzone w sposób gustowny i wyszukany, co więcej aranżację i urządzenie wnętrza zazwyczaj oddawano w ręce doświadczonego artysty.

Współczesne wnętrza

Zauważyć można pewny ciekawy trend. O ile dziesiątki oraz setki lat temu wyszukane wnętrza tworzyli tylko artyści, tak teraz tworzę je również osoby po konkretnych studiach. I formułując takie zdanie wcale nie odbieramy tym osobom kunsztu i poczucia gustu. W minionych latach funkcja ta była zarezerwowana dla wąskiej grupy osób, obecnie zaś wnętrza aranżować może każdy, i wcale nie trzeba mieć ku temu ukończonych studiów – mimo to wiedza teoretyczna zawsze jest mile widziana.

Współczesne wnętrza znacząco różnią się od tych z przeszłości, lecz również są dziełami sztuki. O ile w przeszłości wnętrza aranżowane były przede wszystkim w nawiązaniu do współcześnie obowiązujących trendów, tak obecnie nie ma to znaczenia. Wnętrza urządzamy tak, aby czuć się w nich komfortowo i przyjemnie.

Aranżując wnętrze nie możemy zapomnieć o podstawowym warunku. Wnętrza mają być przede wszystkim użyteczne i funkcjonalne.

artysta_Proj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *