Czy do kuchni warto wybrać rolety?

Dodatki do domu lip 27, 2016 No Comments

Kuchnia jest bardzo specyficznym pomieszczeniem naszego domu. Tutaj się gotuje i przyrządza różne potrawy, a co za tym idzie w powietrzu unosi się dużo wilgoci oraz tłuszczu, który wraz kurzem lubi osiadać na wszystkich powierzchniach. Czy w takich warunkach warto montować rolety?

Większość kuchni w polskich domach ogranicza się do firan, z tego względu, że materiał zasłon jest grubszy, a co za tym idzie śmielej pochłania zapachy i brud. W trakcie prania znacznie trudniej jest go usunąć niż z firan. Dlatego też jeśli decydujemy się na zamontowanie rolet do kuchni, to te muszą spełniać jeden warunek – dać się łatwo umyć.

Rolety z poliestru

Poliester nie jest naturalnym włóknem (część materiałów do rolet jest lnianych lub bawełnianych), z tego względu są znacznie prostsze w pielęgnacji a ich kolor jest bardzo trwały (ze względu na dużą odporność na promieniowanie UV).

Plamy, które mogą powstać na rolecie są z reguły bardzo proste do usunięcia. Wystarczy użyć płynu do mycia naczyń lub mydła, chociaż z zwykle wystarczy mokra gąbka, która poradzi sobie z kurzem i lekkimi zabrudzeniami. W przypadku trwalszych i głębszych zabrudzeń konieczne może być użycie specjalnych środków czyszczących. Najważniejsze to to, aby ewentualne zabrudzenia usunąć w miarę szybko, ponieważ wtedy te nie zdążają wniknąć głęboko w tkaninę.

Rolety z innych materiałów

Niestety wadą rolety z poliestru jest ich niska giętkość, z tego też względu nie powinno się je prać w prace. Inaczej jest w przypadku rolet lnianych czy bawełnianych, które z powodzeniem można zdemontować i wrzucić do pralki, a następnie uprasować i ponownie zawiesić. W bardzo intensywnie nasłonecznionych kuchniach można wybrać rolety zaciemniające.

Czy sposób montażu rolety ma znaczenie?

Wszystko zależy jak otwieramy okno. Jeśli tylko je uchylamy to wystarczy nawet przykleić cały mechanizm lub założyć je za obrzeże skrzydła okna. Gdy otwieramy okna tradycyjnie, to aby nie ograniczać kąta otwarcia warto zamontować okna w kasetce przy framudze okiennej. W ten sposób nie ograniczymy sobie pola manewru, a rolety dodatkowo chronione będą przed zabrudzeniem.

artysta_Proj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *