Dom z drewna w stylu rustykalnym

Aranżacje i projekty wnętrz Lis 03, 2016 No Comments

Wciąż sporo osób patrzy na domy wykonane z drewna, bądź te zbudowane przy wykorzystaniu drewnianego szkieletu nieprzychylnym okiem. Polska mentalność jest dosyć specyficzna, gdyż obłożona jest ciężarem gatunkowym zaborów i komunizmu, przez co większości nowości mówimy z natury „NIE”. O tym, że należy mieć otwarty umysł nie należy nikogo przekonywać, o tym że nie na wszystko co nowe również. Domy z drewna to nie tylko nutka nowości, ale powrót do tradycji, do unikalnych i współczesnych wnętrz rustykalnych.

Domy z drewna i szkieletowe budowane współcześnie

Współczesne domy z drewna (budowane z bali) lub te wykonane z użyciem drewnianego szkieletu to całkowicie inny sposób budowy niż ten, który pamiętają nasi dziadkowe. Współczesne domy posiadają wszelkie niezbędne nowinki technologiczne, które pozwalają na wznoszenie budynków energooszczędnych i przytulnych. Drewno jest także specjalnie przygotowywane na wypadek działania różnych czynników – biologicznych, chemicznych, pożaru, atmosferycznych, co czyni go materiałem trwałym oraz solidnym.

new-home-1664252_1280-compressed

Domy z drewna buduje się szybko i sprawnie. Zdjęcie pixabay.com

Współcześni producenci domów z drewna bardzo zwracają uwagę na jakość produktu, jego trwałość i wytrzymałość. Gdyż budując dom oczekujemy, że ten posłuży zarówno nam jak i naszym dzieciom.

Sposoby aranżacji wnętrz w domach z drewna

Domy szkieletowe oraz te z bali pozwalają na swobodną aranżację oraz wykończenie wnętrza. Także ich fasady mogą być wykonane w taki sposób, że w ogóle nie będą zdradzały, że zostały wybudowane przy wykorzystaniu drewnianego szkieletu. Z drugiej strony ten sposób budowy pozwala na przygotowanie naprawdę przytulnych i unikalnych wnętrz o charakterze rustykalnym.

input-1516495_640

Fasada budynku może posiadać dowolny charakter. Zdjęcie pixabay.com

W przypadku domów z bali ściany mogą pozostawać niezmienione, czyli oddawać wygląd bali. Ewentualnie można przygotować dodatkową warstwę docieplającą, a następnie na nią przymocować bale od wewnątrz. Taki sposób wykończenia pozwala na swobodną manipulację drewnem oraz użyciem kamienia, klinkieru oraz tradycyjnych cegieł. O tym jak wyglądają domy z drewniane, zbudowane z bali i urządzone w ten sposób można zobaczyć choćby przebywając na urlopie w górach (np. w Zakopanem).

We wnętrzach można zatem swobodnie wykorzystywać drewniane elementy wykończeniowe oraz dekoracyjne, używane powszechnie w lokalnej czy regionalnej społeczności. Mile widziane są surowe formy oraz typowo folkowe dekoracje i artykuły dekoracyjne. Warto także zadbać o łączniki ze współczesnością, w postaci wyszukanych mebli oraz półek drewnianych.

Rustykalny styl pozwala także na dekoracje sezonowe, a więc wykorzystywanie tego co oferuje nam natura. W przypadku jesieni mogą to być płody rolne (dynie, marchew itp) oraz owoce (najczęściej jabłka). Wykorzystuje się także spadłe liście, gałęzie, kasztany oraz orzechy. W przypadku zimy, wiosny czy lata postępuje się analogicznie. Naszym zdaniem domy z drewna idealnie oddawać będą przytulny wiejski klimat.

artysta_Proj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *