Jak udekorować okna plisami?

Dodatki do domu Kwi 26, 2016 No Comments

Tradycyjna dekoracja okien zakłada zasłony i firany. Nieco bardziej praktyczna dekoracja okien przewiduje również użycie – plis czy rolet. Czy potrafimy umiejętnie udekorować okno, aby nie psuć wrażenia estetycznego, a jednocześnie zachować względy praktyczne?

Jak to było kilka lat temu

Jeszcze kilka lat temu miało kto słyszał o plisach, czy w ogóle stosował dodatkowo przysłony na okno. Dominowały długie i ciemne strony, które w słonecznych dniach miały zabezpieczać wnętrza domu przed nagrzaniem, a w porze nocnej przed wścibskimi spojrzeniami. Następnie na rynek bardzo szybko wchodziły kolejne produkty, które błyskawicznie zdobyły uznanie wśród użytkowników i sprzedawców. Działo się tak przede wszystkim z tego względu, że były i są bardzo praktyczne, a także ładne w wyglądzie i proste w obsłudze. Czym są plisy?

Rolety, czyli plisy

Plisa jest specyficzną odmianą rolety, ale zwana jest również roletą plisowaną czy żaluzjami plisowanymi. Dzięki swej konstrukcji można ją używać i montować na niemal każdym rodzaju okna, o bardzo nietypowych rozmiarach i kształtach. Dobór tkanin również jest bardzo szeroki, przy uwzględnieniu przezierności i grubości.

Jak działają plisy? Wykorzystują prosty mechanizm góra-dół, który pozwala przysłonić dowolną część okna. Dodatkowo sterowanie plis może być ręczne (sznurowe i łańcuszkowe) oraz elektrycznego. Ostatni typ sterowania bardzo dobrze sprawdza się w oknach o bardzo dużej powierzchni. Jeśli w swoim domu posiadamy okna o kształcie trapezu, koła lub trójkąta to właśnie plisy są tym produktem, którego poszukujemy. Dodatkowo plisy są dobrym rozwiązaniem dla ogrodów zimowych, mogą być także dobrą izolacją termiczną.

Jak udekorować nimi okna? Po pierwsze zwróćmy uwagę na kolor ścian w pomieszczeniu. Plisy nie powinny być tego samego koloru, mogą mieć co najwyżej zbliżoną kolorystykę. Dobór takiego samego koloru spowoduje, że zaburzymy harmonię całego pomieszczenia. Warto wybierać kolor, który będzie dobrze łączył się z zasłonami lub nawiązywać będzie do mebli, przy oczywistym zachowaniu swoich walorów praktycznych.

artysta_Proj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *