Jakie farby najlepiej stosować we wnętrzach?

Dodatki do domu Wrz 15, 2016 No Comments

Wiosna, lato oraz jesień to czas największych i spektakularnych remontów w naszych mieszkaniach. Jednak pod hasłem remont najczęściej kryje się odświeżenie mieszkania, rzadziej bardziej gruntowne kwestie. Co się tyczy malowania, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, które wybrać do wnętrz?

Farby akrylowe czy lateksowe

Nasz wybór będzie pomiędzy tymi dwoma rodzajami farb. Zasadnicza różnica polega na zawartości żywicy akrylowej, która powoduje, że po zaschnięciu farba jest odporna na zabrudzenia. Dodatkowo wbrew obiegowej opinii farba lateksowa wcale nie zawiera lateksu, tak jak było wspomniane, dzięki zawartości żywic jest wysoko odporna na zabrudzenia.

Farby akrylowe doskonale sprawdzą się w większości rodzajów wnętrz, są wodorozcieńczalne oraz podatne na barwienie, dzięki czemu można z łatwością przygotować pożądany kolor. Czas schnięcia farby zależy od danego produktu i może wynieść od 3 do nawet 6-7 godzin. Cas schnięcia zależy także od grubości nałożonej warstwy, ale o tym za chwilę.

Wśród kolorowych farb zdecydowanie dominują farby lateksowe, które dzięki dodatkowym domieszkom dają bardziej intensywny i oczekiwany kolor. To przede wszystkim od kolorowych farb oczekuje się trwałości o odporności na czynniki mechaniczne, dlatego zdecydowana większość producentów oferuje kolorowe farby lateksowe.

Technika malowania

Gdy zabieramy się do malowania po raz pierwszy to na pewno będziemy zastanawiać się nad skutecznością krycia i tu od razu wyjaśniamy. Nie łudźmy się tym, że będzie miło, łatwo i przyjemnie, jak mówią producenci w reklamach. Nie będzie. Jeśli kolor, który chcemy zakryć jest ciemny, a pokrywamy go jaśniejszym, to na pewno konieczne będzie nałożenie do 3 warstw. Pamiętajmy także, aby wybierać droższe farby, gdyż te dają ładniejszy kolor, skuteczniej kryją i szybciej schną. Ich konsystencja również może być nieco inna od tańszych odpowiedników, co powoduje że te mniej bryzgają, a także nie posiadają nieprzyjemnego, chemicznego zapachu.

Co się tyczy techniki malowania, to ta różni się jeśli malujemy pędzlem czy wałkiem. Zasada jest jedna, długie i delikatne ruchy, przy małej ilości farby na wałku czy pędzlu. Jeśli będziemy np. na wałek nakładać dużo farby to na pewno nie otrzymamy jednolitej powierzchni, widoczne będą „ruchy wałkiem”, a do tego farba będzie dłużej schnąć. Malowanie polega na nałożeniu kilku warstw farby, dlatego należy postarać się, aby wszystkie warstwy były jednakowe i równomiernie rozprowadzone. W przypadku malowania wałkiem można ruchy wykonywać w jednym kierunku, w przypadku pędzla ruchy pędzlem mogą być w pionie lub poziomie.

Odpowiednie farby można kupić w ogólnych sieciowych marketach budowlanych lub wyspecjalizowanych składach budowlanych. Panuje przy tym często powtarzana opinia, że produkty w tzw. sieciówkach mogą być gorszej jakości. Osobiście nigdy tego nie testowaliśmy.

artysta_Proj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *