Jak urządzić zakład optyczny?

Aranżacje i projekty wnętrz mar 06, 2017 No Comments

Jestem okularnikiem. Okulary noszę od 13 roku życia i w tym czasie, pomimo że dosyć słabo widzę, widziałem przynajmniej kilkadziesiąt salonów czy zakładów optycznych. Które podobały mi się najbardziej? Na pewno te urządzone z gustem. Jak zatem urządzić zakład optyczny, aby ten przyciągał kupujących?

Z reguły po okresowych badaniach wzroku udawałem się do okulisty w celu wymiany szkieł i z reguły oprawek. Obecnie z racji, że mam już trochę lat na karku bardziej dbam o moje binokle i nie uszkadzam ich tak prędko. Dlatego ostatnią wizytę w salonie optycznym zaliczyłem 5 lat temu. O to kilka moich spostrzeżeń.

Kiczowatość

To co najbardziej mnie drażniło to kiczowatość aranżacji. Oczywiście wiem, że oprawki kosztują, zakup sprzętu kosztuje, ale jeśli wydaję pieniądze na nowe okulary to chcę, aby towar był ładnie podany. To źle o mnie świadczy jeśli kupuję brudne opakowanie. Wiele zaś o właścicielu salonu mówi sposób jego urządzenia. Kiczowatość, czyli wybór najtańszych stelaży. One wyglądały dobrze, ale z 20 lat temu. Obecnie ładnie będą wyglądać panele ścienne, szczególnie te, które posiadają jakieś dekoracje.

panel ścienny ze zdjęciem

Zdjęcie za: orata.pl

Zdecydowanie ładniej wygląda panel niż stelaż, dodatkowo od razu wprowadza pewien ład, gdyż w ten sposób można podzielić oprawki dla pań oraz panów i to w różnym zakresie wieku. Pod panelami zawsze można zamontować szafki z okularami, aby towar był zawsze na miejscu. Nowoczesne i ekskluzywne salony coraz częściej też wyposażone są w ekspozytory wystawowe. Wiele z nich robionych jest na specjalne zamówienie. Zarówno ekspozytory jak i szafki mogą posiadać różną okleinę, ważne aby cały wystrój był ze sobą integralny i posiadał coś co go będzie ożywiać. Jakiś koloryt, coś co będzie uwyraźniać wszystko.

Dodatkowo oświetlenie salonu, to powinno nie wzbudzać żadnych właściwości. Zakłady optyczne to nie zakłady rzemieślnicze z lat 90-tych, ale eleganckie salony. Tego typu zakład powinien mieć zamontowane odpowiednie oświetlenie, najlepiej typu led, które ładnie eksponuje kolory i sam materiał wykonania.

Nie sposób wspomnieć o lustrze, albo wielu lustrach. Klientom odwiedzającym zakład trzeba dać swobodę, lustra powinny obejmować część sylwetki, a najlepiej całość. Już dawno okulary przestały być zbędnym dodatkiem, a zaczęły być modnym gadżetem.

Wygoda i komfort zakładu optycznego

Zakład powinien mieć wydzieloną strefę dla personelu oraz osobną dla klientów. Można zadbać o poczekalnię w postaci kanapy czy foteli ze stolikiem. Klienci powinni mieć możliwość pozostawienia parasolki w celu swobodnego oglądania okularów.

Właściciele zakładów optycznych, zadbajcie też o wystrój i to bardzo. Jak przyglądam się w nowych okularach i w atrakcyjnym salonie, to jeśli w nim się dobrze czuje, to zdecydowanie szybciej poczuję się dobrze w nowych okularach. Oto przykład dobrze urządzonego zakładu optycznego http://www.optycy-lublin.pl/

artysta_Proj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *